Skip to content Skip to footer

Kitap Nasıl Basılır?

Bir kitabın yayımlanma aşaması, hem yazarların hem de okuyucuların merakla beklediği bir aşamadır. Yayınevi tarafından onaylanan kitaplar, editörlük aşamasından geçer ve belirlenen tarihte basım aşamasına girer.

Bir yayıncının bir kitabın yayın tarihi ve bulunabilirliği hakkında verdiği kararlar önemlidir. Kitap redaksiyon aşamasında kontrol edildikten sonra baskı aşamasına geçilir. Basım aşamasına geçmeden önce kitabın boyutlarını, kapak tasarımını, kağıt tercihini ve özelliklerini belirleyin.

Kitap için yapılan kapak tasarımı, kitap metni ve diğer özellikler matbaaya gelir. Çoğu zaman kağıt sıkıntısı olmayan bir matbaa, kitabı tarihe göre basar. Ancak daha yüksek baskılarda kağıt siparişi ve mürekkep gibi durumlardan dolayı kitabın basım tarihi uzayabilir.

Son yıllarda kitaplar renk, boyut, kapak (kağıt kapak – düz kapak), özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Bunun için kitabın nasıl çıkarılacağı örnek olarak tasarlanır ve bundan sonra basım işlemine geçilir. Kitap basım aşamasında en önemli şey bu aşamaya girmeden önce kitapla ilgili tüm redaksiyon, fiyat, metin, tasarım ve basım durumlarını bilmektir. Bu bölüm tamamlandığında, yazdırmaya başlayabilirsiniz.


Bu kitabın metin sayfası ve kapak sayfası matbaa tarafından ayrı ayrı basılmıştır. Bu kitap, bu iki makalenin birleşiminden oluşmaktadır. Ayrıca kitabın dış yüzeyi yıpranmaması için bir çanta ile kapatılabilir. Basım işlemi tamamlandıktan sonra kitap dağıtılır ve yayınevinden izin alınması halinde raflarda yerini alır.